لطیف کردن پوست 

برای لطیف کردن پوست باید آن را با مواد آرایشی پاک کرده و سلول های مرده ی ان را جدا کنید. برای نازک کردن پوست به خصوص پوست صورت، باید از شامپوی بچه استفاده نمایید که دارای مواد قلیایی کمتری بوده و به ان اسیب نمی رساند. لیف نرمی را به کمی شامپوی بچه اغشته کنید و و ان را به صورت خوئ که قبلا ان را خیس کرده اید، بکشید. این لیف را ارام ارام به صورت کشیده و بهتر است این کار را از پیشانی شروع نمود و تا گوش ها و زیر گردن ادامه و صورت را کاملا با ان شستشو دهید، با این عمل چربی های روی  پوست و همچنین الودگی های روی ان را کاملا تمیز کرده و سلول های مرده ی ان را هم از بین می برید تا پوست صورت نازک و لطیف تر شود. پس از تمیز کردن صورت با کف شامپو ان را با اب ولرم تمیز شسته و سپس خشک نمایید، حال بهترین زمانی است که میوه را به ان بمالید یا بخور مناسب را انجام دهید. همیشه قبل از استفاده از ماسک های زیبایی پوستتان را بخور داده تا تا منافذ ان باز شده و اماده پذیرش مواد مغذی ماسک ها شود. 

در عین حال پس از بخور، بدترین زمان است که پوست در صورت ارتباط با محیط الوده، الودگی را دریافت نموده و دچار بیماری می شود؛زیرا منافذ پوست کاملا باز بوده و همان طور که اماده است مواد مغذی را دریافت کند، می تواند الودگی ها را نیز دریافت نماید، پس لطیف تر کردن پوست را بعد از امدن از بعد از امدن از بیرون و زمانی که در خانه هستید، انجام دهید. پس از نازک کردن پوست، بهترین عمل شستشوی پوست با اب میوه مخلوط با روغن بادام  یا شیره نارگیل است که فوری جذب پوست شده و برای ان بسیر مهم است.

لطیف کردن پوست با گیاهان

  • توت فرنگی 

چند عدد توت فرنگی کاملا رسیده را له کرده  و به پوست مالیده بعد از 30 دقیقه با اب نیمه گرم بشویید. 

  • موز

سطح داخلی پوست موز را روی دست ها و صورت خود مالیده و پس از 15 دقیقه با اب سرد بشویید. این عمل سبب نرمی و لطافت پوست می شود.

  • انگور و روغن زیتون 

برای شادابی و لطافت پوست مقداری دانه ی انگور را در روغن زیتون بجوشانید و ان را صاف کرده و روی پوشت صورت خود بمالید.

  • الوئه ورا 

کلوپاترا ملکه ی زیبایی مصر،برای اینکه پوست بدن خود را صاف، شفاف و لطیف نماید با ژل برگ صبر زرد (الوئه ورا ) ماساژ می داد، از این رو راز زیبایی او را به این گیاه نسبت می دهند. در حال حاضر هم از ژل برگ صبر در ساختن کرم های لطیف کننده ی پوست در صنعت داروسازی استفاده می شود، ولی اگر کسی در صدد باشد تا پوست لطیف و زیبایی داشته باشئ، بهتر است همان کاری را بکند که ملکه ی زیبای مصر می کرد؛ یعنی ژل تازه ی صبر زرد را برای ماساژ پوست به کار ببرد، زیرا مصرف ژل کهنه که مدت ها انبار کارخانه های داروسازی مانده و دز شامپوها ی تجارتی و کرم های پوست به کار می رود، به هیچ وجه خواص ژل برگ های تازه چیده شده از گیاه را ندارد و انتظار نداشته باشید که مصرف این گونه شامپو ها، لوسیون و کرم های تجاری پوستی لطیف و زیبا چون پوست کلوپاترا برای شما بسازند. 

  • گیلاس 

چند عدد گیلاس درشت و رسیده را له نموده و به پوست خود بمالید. پس از یک ساعت ان را با اب سرد بشویید. این روش به زیبایی و لطافت پوست شما می افزاید. 

  • گل ختمی و پنیرک 

گل ختمی و پنیرک به پوسته های خشن و زبر، لطافت می بخشد که برای این منظور باید به ان گلیسیرین و گلاب را نیز بیفزایید تا نتیجه ی خوب ان را ببینید. 

  • برم

مصرف برم در لطافت پوست و زیبایی ان اثر زیادی داشته که در گیاهانی مانند سیب، هندوانه، خربزه، قارچ، مارچوبه، کنگر، گوجه فرنگی، تربچه، توت فرنگی، تمشک،ریواس، کلم، تره، تره فرنگی، سیب زمینی ترشی، زرد الو، پیاز، انگور و انجیر وجود دارد.